Drapieżne motyle

Ostatnio na zajęciach rozmawialiśmy o motylach. Wiecie, że motyle odlatują na zimę do ciepłych krajów? Na przykład Rusałka Osetnik. Fruczak gołąbek to motyl nocny, ale także jest aktywny w ciągu dnia. Możemy je poznać późnym latem. Często mylone są z Kolibrami, jednak one nie występują u nas w Polsce, ponieważ jest za zimno.

Fruczak gołąbek

Źródło: https://www.ekologia.pl/ciekawostki/fruczak-golabek-opis-wystepowanie-i-zdjecia-owad-fruczak-golabek-ciekawostki,15623.html 
Chciałabym również przedstawić wam podanie o pracę Fruczaka gołąbka. Mam nadzieję, że przyjmą go do pracy ;) 
Ciekawym gatunkiem okazała się Zmierzchnica trupia główka, ponieważ co dziwne ma plamę na tułowiu, jest to znak trupiej czaszki człowieka. Żółta plama ma służyć na stwarzaniu pozorów bycia groźniejszą. Na dodatek wydaje ona dźwięki na trąbce, piszczy podobnie jak nietoperz, aby odstraszyć wrogów. Ćma ta jest bardzo aktywna w nocy.

Zmierzchnica trupia główka

Źródło: https://debica.krakow.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/lesne-ciekawostki-motyl-zmierzchnica-trupia-glowka 
Modraszek - to piękny niebieski motyl, szczególnie powiązany jest z mrówkami. To bardzo sprytny owad. Wydziela on specyficzną substancję, kiedy jest poczwarą, aby mrówki myślały, że jest to ich siostra, robią tak, aby były bezpieczne. Mrówki myśląc, że to ich rodzina, zabierają ją do swojego domu, czyli mrowiska. Kiedy modraszka przeobrazi się już w motyla to zjada jaja mrówek, które złożyły, po tym incydencie musi szybko uciec z mrowiska, aby mrówki ją nie zaatakowały, bo po przeobrażeniu motyl nie wydaje już tej substancji.

Modraszek ikar

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Modraszek_ikar
Sami zobaczcie cykl rozwojowy modraszka telejus.
Źródło: https://parkilodzkie.pl/images/BPK/wydawnictwa/Folder_Polany_Puszczy_Bolimowskiej.pdf
Przejdźmy w końcu do drapieżnych motyli! Czy napisałam drapieżne? Tak! Są drapieżne motyle, żywią się one padliną i wiecie czego tam szukają? Spijają azot, aby uzupełnić białko. Odchody najlepiej, żeby były rzadkie. Takimi motylami są np. Rusałka Ceik czy Modraszki.

Rusałka Ceik

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rusa%C5%82ka_ceik 
Przejdźmy teraz do gąsienic. Na zajęciach poznałam Gąsienice zmroczka gładysz, która ma po bokach bardzo duże oczy i wiecie do czego jej służą? Na pewno nie do patrzenia jak to może nam się wydawać! Odgrywają one rolę odstraszania niechcianych gości. Sami zobaczcie, jak ona wygląda!

Gąsienice zmroczka gładysz

Źródło: https://myanimals.com/pl/zwierzeta/zmrocznik-gladysz-srodowisko-zycia-cechy-charakterystyczne-i-ciekawostki/

Poznałam również gąsienice Gąsienice niedźwiedziówka kai są one dosyć niebezpieczne, ponieważ ich włoski są trujące. Możemy je spotkać w lasach liściastych i mieszanych, parkach, sadach, czy nawet ogrodach. Jednak, kiedy je spotkamy to lepiej nie brać je na ręce. Włoski służą do obrony przede wszystkim przed ptakami, jednak przed kukułkami nie będą w stanie się obronić, ponieważ dla tych ptaków to nie jest problem zjeść włosowatą gąsienicę.

Gąsienica niedźwiedziówka kai

Źródło: https://www.flog.pl/tag/niedzwiedziowka-kaja
Chcę jeszcze powiedzieć, że w edukacji z dziećmi, wspaniałym pomysłem jest wykorzystanie karty pracy "Liczymy Motyle", możemy to wykorzystać podczas spaceru z dziećmi, czy też, kiedy wyjdziemy z nimi do ogrodu. 
Źródło: http://ogrodymarkiewicz.blogspot.com/2017/04/przyacz-sie-do-liczenia-motyli.html
Na dzisiaj będę się już z wami żegnać. Trzymajcie się!


Przyszła "pedagożka" Julka 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co to jest bioróżnorodność?

Muzeum Przyrody w Olsztynie

Owady, które nie wadzą