Co to jest bioróżnorodność?

 A więc zaczniemy dzisiaj od definicji wyrazu bioróżnorodność (inaczej mówiąc to różnorodność biologiczna) - oznacza ona rozmaitość form życia występujących na Ziemi. Obecna wiedza pozwala analizować zagadnienia bioróżnorodności na wszystkich poziomach organizacji przyrody. Możliwa jest analiza różnorodności genetycznej, gatunkowej i ekosystemowej. 

  • Różnorodność genetyczna związana jest z występowaniem w populacji wielu alleli tego samego genu. 
  • Różnorodność gatunkowa dotyczy liczby gatunków żyjących w określonym ekosystemie. 
  • Różnorodność ekosystemowa związana jest z rozmaitością naturalnych siedlisk i ekosystemów.

Źródło: https://zpe.gov.pl/a/bioroznorodnosc-i-jej-znaczenie/D1FBuSNZB

Jak możemy chronić bioróżnorodność?

Bioróżnorodność to także my, jesteśmy jej częścią i mamy ogromny wpływ na jej kształtowanie. Umożliwia nam ona czerpanie z zasobów przyrody. To jak będziemy z niej czerpać będzie determinowało na ile tych zasobów nam wystarczy. Woda, żywność, powietrze, czy nawet lekarstwa, powstają dzięki różnorodności biologicznej. Duża ilość leków, np. antynowotworowych pochodzi ze źródeł naturalnych. 

Oto 5 wskazówek, aby dbać o nasze środowisko, różnorodność biologiczną:

1) Różnicuj krajobraz

Sadźmy różne gatunki roślin, ponieważ różnorodność przyciąga różnorodność. Im więcej gatunków roślin kwitnących posadzimy, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć do ogrodu. Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomożemy także pszczołom. 

2) Stwórz wodopoje

Dużym problemem dla ptaków jest brak swobodnego dostępu do wody, którą podczas upałów, podobnie jak ludzie, potrzebują w sporej ilości. Dzięki niej mogą ugasić pragnienie oraz zadbać o właściwą pielęgnację piór. Doskonałą formą pomocy spragnionym wody ptakom będzie wystawienie płaskiego naczynia z wodą. Może nim być gliniana podstawa pod doniczkę czy odwrócona do góry dnem pokrywa od kosza na śmieci. Zimą wyzwaniem jest spowolnienie zamarzania wody, a prostym sposobem na to jest umieszczenie w nim małej piłki, która będzie się poruszać pod wpływem podmuchów wiatru i wprawiać wodę w ruch.

3) Pomóż budować gniazda

Pomóżmy ptakom rozstawiając skrzynki (budki) lęgowe. Zawiesza się je tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków, czyli pod koniec lutego, a najpóźniej do połowy marca. Poza drzewami budki można także umieścić na budynkach czy balustradzie. Ptaki bardzo chętnie zakładają gniazda na drzewach iglastych, wśród których łatwiej jest je ukryć przed wzrokiem drapieżników. 

4) Dokarmiaj, ale właściwie

Zima to niełatwy czas dla ptaków. Wielu z nich nie udaje się przetrwać niskiej temperatury i opadów. Trudniej znaleźć im pożywienie, ponieważ przykryte jest ono śniegiem. Aby im pomóc można je dokarmiać, ale tylko wtedy gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same. Warto umieścić w ogrodzie karmnik. Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi. Dokarmianie kończymy z nadejściem wiosny.

5) Dbaj o glebę


Jakość gleby, którą mamy w ogrodzie decyduje o tym, czy nasz ogród będzie pięknie wyglądał i wzrastał. Podstawą do użyźnienia gleby może być np. kompost, który powstaje w wyniku rozkładania się liści, gałęzi, skoszonej trawy czy resztek żywności. Kompostownik nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie a będzie źródłem materiału do użyźnienia gleby np. przy nowo nasadzanych roślinach. 

Źródło: https://www.kosmopedia.org/srodowisko/skladniki-kosmetykow-i-srodowisko/ochrona-bioroznorodnosci/
Pamiętajmy, że my musimy dawać też od siebie, aby chronić naturę. To MY powinniśmy się zmienić i nie zanieczyszczać środowiska. Od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci w jaki sposób mamy dbać o nasze środowisko. Możemy zorganizować z dziećmi, na przykład: sprzątanie śmieci, czy też posadzić wspólnie z dziećmi drzewa, rośliny; zrobić karmniki dla ptaków i dokarmiać zimą, kiedy jest najtrudniej im przetrwać, tylko pamiętajmy, aby dokarmiać je właściwymi produktami. Jak pomyślicie to na pewno przyjdzie wam wiele innych pomysłów co możemy zrobić z uczniami, aby wspomóc naszą bioróżnorodność.

Trzymajcie się i nie zapominajcie, że różnorodność biologiczna to też MY! 💚🌱 Miłego dnia i do usłyszenia! 👋


Przyszła "pedagożka" Julka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Magiczne Jezioro Kortowskie - nauka w terenie

Jak JA się uczę?